خانه / خرید هاست

خرید هاست

به عمل تهیه محلی برای نگهداری فایلهای یک سایت طراحی شده، و به منظور نمایش عمومی آن خرید هاست گفته میشود. عملا صاحبان وب سایتها باید به این نکته توجه داشته باشند که اگرچه ممکن است سایتی بالقوه برنامه نویسی شده و طراحی شده داشته باشند، اما در خرید هاست آن و یا در واقع خرید فضایی برای میزبانی فایلهای آن باید دقت کافی نیز داشته باشند. چرا که عدم دقت در خرید هاست و انتخاب مناسب آن میتواند زحمات و هزینه های انجام شده برای آن را از بین ببرد.

نکاتی که باید در خرید هاست در نظر گرفته شود

از آنجایی که هاستها تنوع زیادی دارند، بهتر است قبل از خرید هاست نکات زیر را در نظر داشته باشید:

۱- فضای مورد نیاز

در صورتی که سایت شما یک سایت خدماتی و اطلاع رسانی است، بهتر است برای راه اندازی آن حداقل از یک  هاست یا ۵۰۰ مگابایت فضای هارد دیسک شروع کنید. این  انتخاب به این دلیل است که بخش از این فضا بابت قرار گیری فایلهای مربوط به سایت اشغال شده و مابقی آن جهت قرارگیری تصاویر، ویدئوها و هرچیزی که مربوط بهمطالب وب سایت شما باشد استفاده میگردد.

۲- پهنای باند

پهنای باند به میزان ترافیک در دسترس برای نمایش وب سایت شما به کاربران است. مورد دومی که در تهیه هاست باید مد نظر داشته باشید پهنای باند است که معمولا توسط شرکتهای میزبانی به صورت ماهیانه برای هر پلن در نظر گرفته میشود. مقدار مصرف پهنای باند به تعداد کاربران و حجم صفحات وب سایت شما بستگی دارد.

اگر پهنای باند تعیین شده شما در ماه تمام شود، سرویس شما به حالت تعلیق درآمده و نیازمند خرید ترافیک اضافه و پرداخت هزینه آن است. بنابراین برای اینکه مصرف پهنای باند شما کاهش یابد موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • برای کاهش حجم سایت نکات لازم را در طراحی آن و همچنین بهینه سازی آن در نظر داشته باشید.
  • در صورتی که فایلهای حجیمی بر روی سایت شما وجود دارد، و امکان دانلود آنها وجود دارد، بهتر است آنها را بر روی سرویس های اپلود فایل و سرویسهای خارج از هاست خودتان قرار دهید.

۳ – تعداد دامنه و زیر دامنه

در صورتی که در آینده نیاز داشته باشید که دامنه های دیگری برای سایت خود خریداری نمایید و آن را به صفحه اصلی سایت و یا صفحات دیگری از آن متصل نمایید، بهتر است هاستی خریداری نمایید که امکان افزودن دامنه بر روی آن وجود داشته باشد. البته امکان اضافه کردن دامنه بستگی به مشخصات میزبانی شما نیز بستگی دارد. به عبارت دیگر هاست شما باید قابلیت و ظرفیت چندین دامنه را داشته باشد.

همچنین امکان اضافه کردن زیر دامنه در این موارد میتواند پاسخگوی نیاز شما باشد. زیردامنه در واقع به دامنه اصلی شما متصل خواهد شد ولی میتواند سایتی دیگر یا اسکریپت دیگری را اجرا نماید. یعنی در حقیقت میتواند محتوای متفاوتی را داشته باشد.

قبل از خرید هاست باید دقت کنید که شرکت میزبانی شما قابلیت اضافه کردن چه تعداد دامنه و زیر دامنه را به شما میدهد.

۴ – تعداد ایمیل و مشخصات آن

در صورتی که برای سایت خود قصد ایجاد ایمیل و انجام مکاتبات از طریق ایمیلهای مربوط به دامنه را دارید (این امر برای رسمی بودن توصیه میشود) باید به این نکته توجه کنید که سرویس دهنده میزبانی شما امکان ایجاد چه تعداد ایمیل را در اختیار شما قرار خواهد داد و اینکه آیا این ایمیلها قابلیت IMAP یا POP3 را دارند یا نه.

۵- بانک اطلاعاتی (پایگاه داده)

بانک اطلاعاتی یا پایگاه داده محلی است برای ذخیره سازی تمامی اطلاعات وب سایتهای پویا. امروزه اکثر سایتها به بانک اطلاعاتی نیاز دارندو سرویسهای میزبانی متفاوت از پایگاه داده های مختلفی نظیر SQL Server ، MySQL و مانند آن استفاده میکنند و آن را در اختیار کاربران خود قرار میدهند.

اینکه سایت شما با چه زبانی پیاده سازی شده باشد در انتخاب هاستی که از آن زبان و از پایگاه داده مرتبط با آن پشتیبانی نماید تاثیر گذار است

۶ – پشتیبانی از ماژول ها، اسکریپت ها و فریم ورک ها مختلف

بعضی از اسکریپت ها برای اینکه به درستی کار کنند نیاز دارند که ماژول خاصی بر روی سرور فعال باشد که در غیر این صورت اسکریپت شما پیغام خطا میدهد و به درستی کار نمیکند. مانند اسکریپت هایی که برای امنیت بیشتر و جلوگیری از کپی برداری با Zend Optimizer بصورت کد شده در آمده اند برای اجرا باید ماژول Zend بر روی هاست شما فعال باشد.

۷ – پشتیبانی

یک از نکات حائز اهمیت در انتخاب و خرید هاست کیفیت خدمات پس از فروش شرکت سرویس دهنده و نوع پشتیبانی شرکت می باشد. گاهی در هنگام ترافیک زیاد سایت ممکن است مشکلی رخ داده و سایت غیر فعال شود که در این لحظه باید بتوانید در کمترین زمان ممکن سایت خود را مجددا فعال نمایید چرا که در غیر این صورت خسارت زیادی را متحمل خواهید شد. بنابراین وجود تیم پشتیبانی قوی در شرکت ارائه دهنده خدمات یکی از نکات مهم در تهیه هاست است

۸ – SSH یا Remote desktop

در سرور اختصاصی یا سرور مجازی (VPS) برای انجام عملیات مدیریتی و نصب و حذف برنامه ها از روی سرور به دسترسی خاصی نیاز دارید که در هاست لینوکس از طریق SSH و در هاست ویندوز از طریق Remote Desktop انجام میشود. قبل از خرید سرور از این امر مطمئن شوید که سرویس دهنده این امکانات را در اختیار شما قرار میدهد یا خیر.

۹ – ایجاد فایل .htaccess

بعضی از اسکریپت ها برای اینکه عملکرد درستی داشته باشند نیاز دارند که فایلی به نام .htaccess بر روی هاست ایجاد کنند. این فایل باری موارد زیر استفاده میشود:

  • ریدایرکت صفحات سایت
  • محافظت از پوشه ها با پسورد
  • قابلیت Re-write یا بازنویسی آدرس صفحات که در سئو و بهینه سازی بسیار مهم است
  • ایجاد دسترسی های خاص برای فایل ها و پوشه ها

پس شما باید بتوانید این فایل را بر روی فضای میزبانی خود ایجاد کنید.

۱۰ – قابلیت Cron Jobs

کرون جاب یکی دیگر از قابلیت های اصلی هاست است. این قابلیت امکان خودکار کردن فعالیتهای مرتبط با یک سایت را در اختیار کاربر قرار میدهد. بنابراین در صورتی که لازم است برخی از کارها (مانند ارسال خبرنامه در ساعات خلوتی سایت، .. )به خودکار صورت گیرد، بهتر است هاست شما این قابلیت را داشته باشد.

۱۱ – پشتیبانی از زبان ها

با توجه به تنوع زبانهای برنامه نویسی برای سایتها مانند: Php , Asp , Asp.net توجه نمایید که هاست شما باید قابلیت اجرای آنها را داشته باشد. معمولا هاستهای ویندوزی امکان اجرای انواع زبانهای برنامه نویسی را دارند. ولی اگر سایت شما به زبان ASP.NET نوشته شده باشد، حتما باید در محیط ویندوزی اجرا گردد.

۱۳ – آپدیت بودن

یک شرکت میزبانی خوب باید مرتبا کیفیت سرورهای خود را چه از لحاظ نرم افزاری و چه از لحاظ سخت افزاری به روز نگه دارد چون سیستمهای قدیمی تواناییهای کمتری خواهند داشت و مشکلات امنیتی زیادی در آنها وجود دارد و باعث نفوذپذیری سرورها میگردد. با به روز شدن نرم افزارها مشکلات امنیتی برطرف شده و امکانا جدیدی نیز در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

۱۴ – آپتایم Uptime

منظور از آپتایم مدت زمان در دسترس بودن سرور بدون قطعی و وقفه است و برای سرورها این مدت باید ۲۴ ساعت روز و هفت روز هفته و ۳۶۵ روز سال باشد. هرچه میزان آپتایم به ۱۰۰ درصد نزدیک تر باشد، بدیهی است که کیفیت آن سرویس بالاتر است

۱۵ – امنیت Security :

برقراری امنیت هاست یکی از وظایف اصلی یک شرکتهای میزبانی وب است. که البته کار آسانی نبوده و به متخصصین امنیت شبکه نیاز دارد ت تامین امنیت هاست را بر عهده بگیرند.

به کارگیری آخرین نسخه از سیستم عامل ها و نرم افزارهای موجود و هم چنین استفاده از فایروال های سخت افزاری تاحد زیادی در بالابردن امنیت سرورها تاثیر گذار است. بخش دیگری از امنیت هاست مربوط به کاربر است که نباید اسکریپت های نال شده Null یا همان قفل شکسته را روی هاست نصب کند. چون ممکن است به همراه این اسکریپت هاویروس یا ابزار آلات هک قرار گرفته باشد.  قبل از خرید هاست مورد نظر حتما از نظر امنیت سرویس ها هم باید آن را بررسی کنید.

یزد سرور با ارائه هاستها و سرورهای متنوع میتواند نیاز مشتریان گوناگون را تامین نماید. علاوه بر این، در صورتی که تمایل به خرید هاست داشته باشید، پشتیبانی یزد سرور این افتخار را دارد که شما را در این امر یاری کند.

بازگشت به بالا